Na tejto stránke je možné sa dozvedieť o významných osobnostiach pochádzajúcich alebo pôsobiacich v našej obci.
Za zmienku však stojí, že Motešice ani v minulosti nestáli bokom od súdobých centier vzdelaností, kultúry, ideologických a slovenských národných pohybov
Mikuláš Motešický (Nicolaus de Mothesicz) už v r. 1417 študoval na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Jeho menovec Štefan Motešicky bol okolo r. 1600 rektorom evanjelickej školy v Uherskom Brode a neskoršie v Reigersdorfe v tešínskom kniežatstve. Pravdepodobne z rozvetvenej rodiny Motešických pochádza v 17. stor. protestanský spisovateľ Gašpar Motešicky, autor náboženských piesní. V II. pol. 17. storočia viacerí mužskí príslušníci z rodiny Motešických navštevovali jezuitské gymnázium v Trenčíne.
V r. 1587-1683 prenikli do Motešíc myšlienkové prúdy nemeckej reformácie. Podľa J. Ľ. Holubyho jej predstaviteľmi boli evanjelickí kňazi Ján Lazickius z Liptova, Matej Basilides, Andrej Adelphi, Ján Krman z Prievidze, starý otec omšenského rodáka Daniela Krmana, Daniel Dubravius zo Žiliny, Andrej Fittkovini z Baťoviec pri Leviciach, Adam Wolfius, český exulant z Benešova, Mikuláš Nigrini-Oškerský zo Žiliny, Daniel Krman st., otec už spomínaného superitendenta D. Krmana, Ján Repacius a istý Ábel.
Z týchto vzdelancov vynikol Daniel Dubravius (nar. 15. 10. 1595 v Žiline, zomr. 7. 2. 1655 v Senici). Po skončení škôl v Žiline, Olomouci, Hlohovci, Soporni, Koszegu, Nitrianskom Právne, Bytči a po skončení štúdií na univerzite vo Wittenbergu pôsobil na viacerých mestách na Slovensku: ako korektor v Bytči, rektor školy v Brezne, v Bánovciach nad Bebravou, Trenčíne a ako kazateľ okrem Motešíc, v Trenčíne, v Beluši, v Martine, v Predmieri a nakoniec ako nitriansky superitendent v Senici. Z jeho literárnych prác si zasluhuje pozornosť najmä Gymnasma logicum de ordine et methodo (Wittenberg 1619).
Adam Wolfius-Benešovský po svojom predchádzajúcom pôsobení v Prahe usadil sa v r. 1636 -39 v Motešiciach. Bol literárne činným. Pozornosť si zasluhujú pohrebné reči, vydané v 17. stor. trenčianskej tlačiarni v češtine. Z dnešného pohľadu majú historickú hodnotu a sú dokladom existencie českých pobelohorských exulantov v našom prostredí (napr, o českom exulantovi Jánovi Romencovi v Dežericiach.)
Na konci 18. a v prvých desaťročiach 19. stor. v Motešiciach a na okolí našla odozvu podpora bernolákovskej slovenčiny, o čo sa pričinili najmä malohradňanský katolícky kňaz Adam Betták, soblahovský rodák (nar. 20. 2. 1786). Od neho pochádza Kázeň pri pohrebe Cťinayhodneyssého pána Gána Ganecz farára Dolno-Motešického (Trnava 1832).